Hledat

 
Navigace: LMK JUNIOR KLUB Ústí nad Orlicí > Modelářské akce 2019

Modelářské akce 2019

Naše soutěže v roce 2019

 

V letošním roce 2019 náš klub bude pořádat šest soutěží, to znamená, že to bude stejný počet soutěží, jako v loňském roce.

První soutěž už je tradiční pro volné modely „JARNÍ ÚSTECKOORLICKÁ“, která se létá jako „Memoriál Lubomíra Valčíka“ v kategorii P30 a také jako „Memoriál Vladimíra Matějů“ v kategorii F1H. Propozice na tuto soutěž najdete tady.

Druhou soutěží, kterou pořádáme již tradičně je „KP mládeže Pardubického kraje“, která je jako nominační soutěž pro postup na MČR mládeže a proto se ji mohou účastnit mladí modeláři z celé ČR a pokusit se nalétat stanovený limit v dané kategorii, kterou létají. Na MČR mládeže potom mohou postoupit maximálně ve dvou kategoriích, v kterých splní předepsaný limit. Tak neváhejte a přijeďte, budete vítáni. Propozice soutěže jsou také tady.

Další dvě soutěže, které budeme létat, jsou kategorie VOSA, které létáme jako veřejné soutěže, ale letos jsme tyto soutěže rozšířili o další kategorii RCHS a uvidíme, jak se nám to všechno podaří skloubit dohromady. Na první soutěž VOSA + RCHS najdete propozice tady, a na druhou soutěž VOSA + RCHS jsou propozice tady

Další a už předposlední soutěž, kterou budeme letos létat je pro tradiční volné modely „PODZIMNÍ ÚSTECKOORLICKÁ“. Propozice zase tady. Určitě budeme rádi, pokud se soutěže účastníte, jako soutěžící, anebo se přijdete podívat jako diváci. Nezapomeňte vzít svoje děti, nebo třeba vnoučata. Budeme se těšit. POZOR ZMĚNA termínu soutěže, důvodem je kukuřice přímo u plochy letiště, která na tento termín bude už posekaná. Neděle 27. 10. 2019.

Tou poslední soutěží v letošním roce 2019, bude „PODZIMNÍ ÚSTECKOORLICKÁ RCVS“. Jsou to RC větroně řízené rádiem do maximálního rozpětí křídel 3 m, které mají řízené pouze dvě funkce. Protože tyto modely děláme u nás v kroužcích a to jak v UO tak ČT tak soutěž v kategorii RCVS vyplynula jako jasná volba. Určitě si nenechte ujít a přijďte se na letiště podívat. Propozice najdete zase tady.

„LETECKÉ MODELÁŘSTVÍ JAKO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL"

******************************************************************************

Zimní liga házedel Svitavy

Letošní rok, jsme se začali mimo jiné zabývat více kategorií házedel a podařila se nám ještě stihnout soutěž posledního kola „Zimní ligy házedel“, která se tradičně létá ve Svitavách. Letos už to byl 39. ročník této soutěže a 4. rokem se už létá jako „Memoriál Jindřicha Samka“ spoluzakladatele této tradice na Svitavsku. Pro nás to bylo zase něco nového, protože jít létat v teplotách kolem +1°C, by pro někoho mohlo připadat velmi zvláštní. Než se začalo létat, tak byla trochu i „kosa“, ale potom se rozfoukalo, tak modely létaly i docela daleko a všichni jsme se pohybem zahřáli. Po soutěži jsme se přesunuli do klubovny Modelářského klubu ve „Staré cihelně“ a horký čaj a posezení ve vytopené klubovně bylo tím nejlepším místem na vyhlášení celkových výsledků této „Zimní ligy házedel“. Jsem moc rád, že se této soutěže účastnili členové modelářských kroužků, které pracují jak na DDM Duha, v Ústí n/O, tak i členové modelářských kroužků z DDM Kamarád v České Třebové. Ještě na závěr patří velké poděkování organizátorům této soutěže a myslím, že příští rok zase přijedeme. Jak taková soutěž v zimním počasí vypadá, nám zdokumentovala Katka Fišarová a vy se už v teple svého domova můžete na ty nadšené a někdy i trochu zmrzlé modeláře podívat, a třeba se i příště přidat. Tade je ještě výsledková listina.

¨

 

Soustředění mladých leteckých modelářů

na DDM Duha v Ústí nad Orlicí

 

Již tradičně pořádáme víkendové soustředění mladých modelářů, kteří pracují v modelářských kroužcích na DDM Kamarád v České Třebové a na DDM Duha v Ústí nad Orlicí. Je to vždy takové přátelské setkání mladých modelářů, našeho Orlicko- Ústeckého regionu, kteří mají stejný zájem a setkávají se za účelem vzájemného poznávání a porovnání svých modelářských dovedností a při soutěžích i srovnání sportovní výkonnosti. Na tomto soustředění mají mladí modeláři možnost si postavit jednoduchý vystřelovací model, odzkoušet si svoje schopnosti RC pilota na trenažéru pro nácvik pozdějšího pilotování RC modelu, případně si mohou zalétat i na RC simulátoru. Ve volném čase si mohou pokračovat na stavbě svých modelů, které v kroužcích staví. Sobota byla věnována stavbě vystřelovacích modelů, soutěžím na trenažéru, létání na simulátoru a mnoho dalšího. Druhý den se létalo na letišti našeho Aeroklubu v UO. Na programu byla soutěž v kategorii V, což jsou vystřelovací modely a další soutěž v kategorii H, to jsou modely vyhazované rukou. Dopoledne bylo ještě před ukončením našeho soustředění vyhlášení výsledků všech soutěží a vzájemné zhodnocení celé akce. Nafotil jsem nějaké obrázky a tak se můžete podívat, jak takové soustředění u nás vypadá a pokud se vám také letecké modelářství líbí, můžete se případně přihlásit do některého modelářského kroužku na DDM Kamarád nebo DDM Duha.

Krajský přebor Pardubického kraje 2019

V sobotu 11. 5. 2019, se létala vrcholná soutěž našeho Pardubického kraje pro mladé letecké modeláře volných kategorií V, H, A3, P30, F1H, F1G, která byla také jako nominační soutěž pro všechny zájemce z celé ČR, kde si mohou zajistit postup na MČR mládeže, které se bude létat ve Starém Městě u Moravské Třebové 21. 9. 2019. Po celotýdenním větrném počasí, kdy se tréninku účastnili jen ti, kteří si chtěli opravdu zajistit postup na MČR mládeže splněním limitu anebo účastí na bedně vítězů, tak se to opravdu vyplatilo, protože nám opět docela foukalo a tak mohli vítězit jenom ti připravení na všechny podmínky. Účast byla v letošním roce menší a důvodem bylo pravděpodobně nemožnost přípravy v lepších podmínkách pro zalétání nových modelů atd.  Přijeli k nám soutěžící ze Středočeského a Králové Hradeckého kraje, kteří nevážili cestu zbytečně, protože se některým podařilo nalétat stanovený limit pro postup na MČR mládeže.  Katka Fišarová nám opět nafotila nějaké foto a tak se můžete podívat, jak to u nás v Ústí n/O na KP mládeže vypadalo a třeba příští rok zase přijet. Budeme se těšit.

Kdo nás bude reprezentovat za MK Junior klub Ústí n/O. na MČR mládeže 2019?

V kategorii H mladší žáci: Šeda Michal, Dašek Lukáš, Fišar Radek,

kategorie H žáci: Musil Jan, Fišarová Barbora, Kučera Matěj

kategorie P30: Fišar Martin, Bučilová Isabella, Maixner Dominik, Slezák Jáchym, Musil Jan, Vojtíšek Matouš  

kategorie A3: Doležal Jan, Pernica Pavel

kategorie F1G: Fišarová Barbora, Pernica Pavel, Pernica Jakub

Velké poděkování patří místnímu Aeroklubu za umožnění uspořádání KP mládeže na letišti a Městu Ústí nad Orlicí a SMČR za finanční podporu.Více foto najdete tady a ještě jeden odkaz. Výsledkovou listinu najdete tady

 

Jarní Ústeckoorlická 

Memoriál L. Valčíka P30 a V. Matějů F1H.

Již tradičně pořádáme „jarní Ústeckoorlickou“ soutěž pro volné modely, které mají u nás velkou tradici a proto i některé kategorie létáme, jako memoriál. V kategorii F1H je to memoriál V. Matějů a v kategorii P30 memoriál L. Valčíka. Oba tito pánové, patřili k zakládajícím členům klubu a patřili také k velkým propagátorům leteckého modelářství v Ústí n/O.

Letošní soutěž se nám podařilo odlétat až na druhý pokus, protože z důvodů nepříznivého počasí jsme ji museli přesunout na 26. 5., kdy se nám tento přesun termínu odměnil doslova modelářským počasím. Teplo 25°C. vítr 0 až 2m/s. Co více si přát. Atmosféra pohodová, dětí nám letos létalo sice méně než bychom si představovali, ale za to si to všichni soutěžící, kteří přijeli, náramně užívali. Katka Fišarová nám celou soutěž zdokumentovala a tak se můžete podívat na foto ze soutěže a třeba případně na tu Podzimní Ústeckoorlickou si přijet zalétat. Budeme se těšit. Tady se ještě můžete podívat na  výsledkovou listinu.

RC VOSA + RCHS v Ústí nad Orlicí

V sobotu 8. 6. 2019, náš Junior klub uspořádal na tréninkovém plácku nad letištěm soutěž malých RC větroňů kategorie VOSA a RCHS. Byl to vlastně takový pokus, kdy jsme k soutěži RC VOSA přidali ještě jednu kategorii RC větroňů, kde je omezeno rozpětí křídel do 1500mm a ovládací prvky jsou pouze VOP a SOP. Toto spojení se nám zdá být ideální na přilákání nových zájemců do kategorií RC větroňů. Pokud klub v akci SMČR a KLeM ČR, získal stavebnice Vosa s vybavením RC soupravy, pak model RCHS je tou nejlepší volbou na pokračování, a využití RC souprav, protože je to jednoduchý a přitom už velmi dobře létající model, používá stejný gumicuk jako na RC Vosu a dají se létat i stejná pravidla. Velká výhoda této soutěže je, že se dá létat na celkem malém plácku. Touto soutěží jsme si ověřili možnosti létání těchto kategorií v jedné soutěži a až budeme létat tuto soutěž na podzim, tak už i Vosy, budou létat podle pravidel RCHS společně, akorát budou hodnoceny zvlášť.

V letošním roce jsme měli velkou absenci našich soutěžících létajících s Vosou, ale poprvé k nám přijeli soutěžící z Heřmanova Městce, tak tím se účast trochu vylepšila. Budeme muset zjistit, co se stalo a proč tak malá účast našich pilotů Vosy. Jinak se dá říci, že se akce vydařila, i počasí nám vcelku přálo. Katka Fišarová nám opět soutěž zdokumentovala, a tak si užijte mnoho pěkných fotografií z naší akce. Na podzim je akce ÚSTECKOORLICKÁ RC -VOSA naplánovaná na 12. 10. A v propozicích je uvedena i klubová RCHS, kde se můžete určitě také účastnit. Budeme rádi, pokud k nám přijedete. Ještě přidávám výsledkovou listinu za soutěže.

Soutěž RCHS v Ostřešanech " O perníkovou chaloupku"

V neděli 16. 6. jsme se jako klub více zapojili do soutěžního létání s modely kategorie RCHS, jak ji říkáme. Jsou to modely jednoduché konstrukce do maximálního rozpětí křídel 1500mm, ovládané pouze dvě funkce SOP a VOP, které zvládne postavit mírně pokročilý mladý modelář, třeba v kroužku.  S modely se startuje pomoci gumicuku, kde je 10m pružné části a max. 40 m silonu. Gumicuky zajišťuje pořadatel. Pracovní čas je 5 minut s neomezeným počtem pokusů v pracovním čase a letové maximun je 180s. Přistává se do čtverce 50x50m a uvnitř je ještě jeden menší čtverec 5x5m. Přistání do velkého čtverce se započítává letový čas, přistání do malého čtverce je hodnoceno + 30 bodů, přistání mimo velký čtverec je 0 bodů za let. Pokud soutěžící přelétá 180s, tak se přelétané sekundy odečítají, ale můžou maximálně do 20s, při překročení je to 0 bodů za let. Taková jsou zjednodušená pravidla této kategorie.

V sobotu před soutěží bylo téměř tropické počasí a v noci přešla fronta, kde někde spadlo mnoho vody. Tato situace odradila mnoho účastníků, protože původně bylo přihlášeno asi 32 soutěžících, ale i tak nás bylo požehnaně a všichni jsme si to náramně užívali. Takováto setkání pilotů s 1,5m modely může být pro někoho úsměvné, ale i setkání přátel na takovém to klání přináší zábavu a určitou formu společenského života a to jak pro ty dříve narozené, tak i pro ty začínající. Plně to vystihuje moto našich webových stránek „Letecké modelářství jako zdravý životní styl“.

Protože se sešlo mnoho fotografií, tak je všechny najdete na tomto odkazu.

 

               Soustředění leteckých modelářů

na letišti Aeroklubu v Ústí nad Orlicí 8. 7. až 12. 7. 2019

 

V letošním roce jsme se rozhodli po několika leté přestávce znovu udělat vícedenní soustředění, tentokráte ve spolupráci s místním Aeroklubem. Zaměření našeho soustředění - Historie letectví - výlet vlakem do vojenského leteckého muzea v Praze - Kbelích, exkurze u 24. základny dopravního letectva Praha – Kbely. Současná výroba letadel - exkurze do firmy Orličan s.r.o. na výrobu letadel. Seznámení se s možností výcviku pilotů v ústeckém Aeroklubu - letové ukázky skutečných větroňů, které jsou spojeny s výcvikem mladých pilotů na kluzácích a v případě zájmu se i s osobou oprávněnou k letu tímto kluzákem mohou zúčastnit krátkého seznamovacího letu nad letištěm v Ústí nad Orlicí. Stavba modelů, soutěžní létání a maximální sportovní vyžití při létání s modely a táborových hrách. Na poslední večer plánujeme i táborák za možné účasti rodičů. Tento náš projekt finančně podpořili SMČR, KLeM ČR a město Ústí nad Orlicí.

Celé naše soustředění máme zdokumentované a tak se můžete podívat na foto. První den, foto Facebook, nebo naše galerie. Druhý den, foto Facebook, nebo naše galerie. Třetí den, foto Facebook, nebo naše galerie. Čtvrtý den, foto Facebook, nebo naše galerie.  Poslední pátý den, foto Facebook, nebo naše galerie.  

 

MČR RCVS v České Třebové

V neděli 4. 8. 2019 se létalo v České Třebové na místním letišti Aeroklubu, MČR RC větroňů kategorie RCVS a pořadatelem byl LMK Česká Třebová. Kategorie RCVS jsou modely do rozpětí křídel 3m a ovládané pouze dvě funkce, zpravidla to bývá směrovka a výškovka. Účastnilo se celkem 45 účastníků, z toho 9 juniorů a tím se tato kategorie řadí mezi nejoblíbenější kategorie létané v ČR. Pro svoji nenáročnost konstrukce a jednoduchost pravidel, kterou dokáží pochopit i začínající modeláři, se stává zpravidla tou první kategorií RC větroňů a to jak pro začínající mladé modeláře tak i pro ty dříve narozené, kteří létali volné modely a z různých zdravotních a jiných důvodů by museli s aktivní modelářskou činností skončit, nebo ti co v mládí, jak se říká, čuchli k modelářství a v důchodovém věku se znova vrací.
Počasí nám celkem přálo, i když v posledním kole se soutěž musela přerušit pro silný vítr a přeháňku.
Celou soutěž nám opět zdokumentovala Katka Fišarová, a tak se můžete podívat na pěkné foto ze soutěže. Také se můžete podívat na náš Facebook. Jak to dopadlo, se můžete podívat na výsledkovou listinu.

MČR RCV2 v České Třebové

 

Včera v sobotu 10. 8. 2019 se létalo MČR v kategorii RC větroňů RCV2, kterou pořádal klub leteckých modelářů v České Třebové na místním letišti Aeroklubu. Účastnilo se ho 22 seniorů a 4 junioři z našeho klubu. S Jirkou Kadlecem, jako ředitel soutěž jsme se dohodli, že by bylo dobré dostat i na takovéto soutěže, kde létají kompozitové modely mladé modeláře. Pravidla RCV2 tuto variantu připouštějí a tak se naši kluci mohli účastnit této vrcholné soutěže, s modely, které staví v kroužku a létají s těmito modely kategorii RCVS. Je velká škoda, že je málo takových pořadatelů, kteří by byli ochotni vytvořit takové podmínky i na jiných soutěžích této kategorie, protože právě probíhající akce SMČR na stavebnice SAMBA, která má už brzdící štít, by byla tím vhodným modelem pro vstup do této kategorie velkých RC větroňů, kde by bylo možnost tento brzdící štít požít a přitom mít možnost srovnání výkonnosti a pilotního umění s jednoduchým modelem a kompozitem. Myslím, že to byla pro naše mladé modeláře dobrá zkušenost a nám zbývá už jenom poděkovat, že nám byla tato účast umožněna. Počasí bylo naplánováno do puntíku, protože s ukončením posledního kola se nám rozpršelo a vyhlášení výsledků soutěže se muselo odehrát ve stanu, který se náramně hodil. Nafotil jsem nějaké foto, tak se můžete podívat, jaká to byla pěkná soutěž.

 
© www.lmk-juniorklub-uo.cz - vytvořte si také své webové stránky